Instalacje klimatyzacji – wykonawstwo, konserwacje i prace serwisowe

klimatyzacja toruń
Klimatyzacja jest jednym z ważniejszych elementów w każdym mieszkaniu, biurze czy też zakładzie pracy. Gwarantuje skuteczne schłodzenie powietrza w okresie letnim i zapewnia odpowiednie warunki pracy i odpoczynku utrzymując komfort cieplny pomieszczenia. Kluczem do sukcesu jest to, aby cała instalacja była poprawnie dobrana, zamontowana i serwisowana. Firma Tedimex jeden z liderów instalacji klimatyzacji w Toruniu oferuje swoje usługi od projektu poprzez wykonawstwo oraz późniejszą konserwację urządzeń.

Na jakiej zasadzie działa system klimatyzacji?

System klimatyzacji działa na zasadzie doprowadzenia chłodu do pomieszczeń z wykorzystaniem jednostki wewnętrznej (parownik) i odprowadzeniu ciepła do otoczenia za pomocą jednostki zewnętrznej (skraplacz). Nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne, które dostępne są w ofercie sklepu Tedimex są rewersyjne. Oznacza to, że można odwrócić obieg chłodniczy (zmienić parownik ze skraplaczem) w wyniku czego w okresach zimowych możemy dostarczać ciepło do pomieszczeń. Oprócz parownika i skraplacza system klimatyzacji składa się z:
  • rurociągów chłodniczych (miedzianych) łączących jednostkę zewnętrzną z jednostką wewnętrzną
  • instalacji skroplin odprowadzającej wodę z jednostki wewnętrznej
  • pompki skroplin w przypadku braku możliwości grawitacyjnego odprowadzenia skroplin poza układ
  • elementów montażowych tj. obudowy instalacji, maskownice, mocowania, konstrukcje wsporcze jednostki zewnętrznej, koryta
Wspomniany powyżej parownik (jednostka wewnętrzna podczas chłodzenia pomieszczenia) umożliwia odparowanie czynnika chłodniczego w relatywnie niskiej temperaturze. Do procesu parowania czynnika chłodniczego pobierane jest ciepło z pomieszczenia, czego skutkiem jest obniżenie temperatury powietrza w tym pomieszczeniu.

Jak dbać o swój system klimatyzacji?

System klimatyzacji należy konserwować zgodnie z wytycznymi producenta określonymi w karcie gwarancyjnej. Konserwować klimatyzatory typu split (dla użytkowników domowych) należy minimum raz w roku. Dla większych układów klimatyzacji lub urządzeń pracujących w trudnych warunkach (zakładach pracy, serwerowniach, kuchniach) wymaga się konserwacji 2, a nawet 3 razy w roku. Konserwacja polega na wyczyszczeniu urządzeń, odgrzybieniu filtrów lub ich wymianie, sprawdzeniu szczelności i drożności instalacji odprowadzenia skroplin, sprawdzeniu szczelności instalacji układu chłodniczego. Serwis urządzeń warto robić regularnie, aby móc w porę zapobiec ewentualnym usterkom oraz pozwala wydłużyć żywotność urządzeń. Najlepiej wcześniej przygotować się do sezonu letniego robiąc przegląd klimatyzacji już wiosną. Samodzielne przeprowadzenie takich działań może doprowadzić do m.in. rozszczelnienia układu z czynnikiem chłodniczym. Dział serwisowy firmy Tedimex zajmuje się konserwacją instalacji klimatyzacji w zakładach produkcyjnych jak również w gospodarstwach domowych od kilkunastu lat.